Działania festiwalowe

Inauguracja w Ochli
Uroczyste rozpoczęcie festiwalu w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. Jest to impreza plenerowa dla wszystkich uczestników festiwalu i publiczności, w czasie której można poznać zespoły folklorystyczne oraz uczestniczyć w lekcjach folkloru: nauczyć się tańców naszych gości oraz spróbować przygotowanych przez nich dań. W programie również Międzynarodowy Konkurs "Śpiewacy w Ochli" oraz "Muzycy w Ochli", integracja zespołów. Chętni mogą wziąć udział w zawodach w rzucaniu kamieniem, ubijaniu masła.
Koncerty konkursowe

Zespoły zaprezentują pełne programy muzyczno-taneczne na deskach Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Rada Artystyczna wytypowana przez Organizatora oceni prezentacje zespołów biorąc pod uwagę m.in. nawiązanie do konkretnych zwyczajów i obrzędów z regionów i krajów, z których pochodzą wykonawcy, zgodność artystycznych walorów śpiewu, tańca i muzyki ze stylami tradycji, wierność do międzypokoleniowego przekazu tradycji. Pełny program muzyczno-taneczny każdego zespołu będzie trwał około 45 min.; na scenie pojawią się kapele z muzyką na żywo.

Koncerty w Łagowie

Miastem partnerskim, w których wystąpią wszystkie zespoły, jest Łagów, nazywany Perłą Ziemi Lubuskiej. Przydomek ten zawdzięcza swoim walorom turystycznym i przyrodniczym. Łagów znajduje się w centralnej części województwa lubuskiego, na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim. Miasteczko otoczone jest blisko 3,5 tys. ha lasów Łagowskiego Parku Krajobrazowego, wraz z wchodzącymi w jego skład rezerwatami przyrody.

Koncerty przeglądowe w regionie
Krótki program artystyczny z lekcją folkloru dla mieszkańców miejscowości z województwa lubuskiego.
Folkojarmark
Pasjonatów folkowego designu zapraszamy na wystawę rękodzieła, podczas której wytwórcy zaprezentują swoje dzieła. Będzie można zobaczyć folkdesignerską biżuterię, ubrania, meble, dodatki do domu, zabawki. Przedsięwzięcie promuje rękodzieło i rzemiosło ludowe z pogranicza województwa lubuskiego i wielkopolskiego.
Folkozabawy

W programie animacje dla dzieci, czyli zabawy z zespołami, które przyjadą na festiwal. Uczestnicy będą mogli nauczyć się tradycyjnych przyśpiewek i tańców, zobaczyć stroje z danego kraju czy poznać kulturę goszczących u nas zespołów.

Folkorelaks

Spokojna atmosfera, relaksująca muzyka, półka bookcrossingowa, otoczenie zieleni. Każdy znajdzie kąt bądź hamak dla siebie. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach. W programie akademii artystycznej są zaplanowane warsztaty, konkursy i bajki kamishibai.

Folkowe Jam Session

 Folkowe Jam Session to rodzaj dźwiękowej hybrydy, podczas której spotykają się różne kultury muzyczne zaproszonych na festiwal zespołów, improwizując na bazie aktualnie granego utworu.

Gala Tradycji
Uroczyste zwieńczenie tygodnia festiwalu. Widzowie otrzymują barwny wachlarz kultur zespołów folklorystycznych podczas jednego spotkania. Jest to również podniosła chwila dla samych wykonawców, ponieważ Rada Artystyczna przedstawi wyniki obrad i wręczy nagrody oraz wyróżnienia.