Działania festiwalowe

Zespoły zaprezentują pełne programy muzyczno-taneczne na deskach Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Rada Artystyczna wytypowana przez Organizatora oceni prezentacje zespołów biorąc pod uwagę m.in. nawiązanie do konkretnych zwyczajów i obrzędów z regionów i krajów, z których pochodzą wykonawcy, zgodność artystycznych walorów śpiewu, tańca i muzyki ze stylami tradycji, wierność do międzypokoleniowego przekazu tradycji. Pełny program muzyczno-taneczny każdego zespołu będzie trwał około 45 min.; na scenie pojawią się kapele z muzyką na żywo.
Miastem partnerskim, w których wystąpią wszystkie zespoły, jest Łagów, nazywany Perłą Ziemi Lubuskiej. Przydomek ten zawdzięcza swoim walorom turystycznym i przyrodniczym. Łagów znajduje się w centralnej części województwa lubuskiego, na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim. Miasteczko otoczone jest blisko 3,5 tys. ha lasów Łagowskiego Parku Krajobrazowego, wraz z wchodzącymi w jego skład rezerwatami przyrody.


W programie animacje dla dzieci, czyli zabawy z zespołami, które przyjadą na festiwal. Uczestnicy będą mogli nauczyć się tradycyjnych przyśpiewek i tańców, zobaczyć stroje z danego kraju czy poznać kulturę goszczących u nas zespołów.
Spokojna atmosfera, relaksująca muzyka, półka bookcrossingowa, otoczenie zieleni. Każdy znajdzie kąt bądź hamak dla siebie. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach. W programie akademii artystycznej są zaplanowane warsztaty, konkursy i bajki kamishibai.
Folkowe Jam Session to rodzaj dźwiękowej hybrydy, podczas której spotykają się różne kultury muzyczne zaproszonych na festiwal zespołów, improwizując na bazie aktualnie granego utworu.
