Folkojarmark

FOLKLOVE ZABAWY
W programie animacje, czyli zabawy dzieci z zespołami, które przyjadą na festiwal. Uczestnicy będą mogli nauczyć się tradycyjnych przyśpiewek i tańców, zobaczyć stroje z danego kraju czy poznać kulturę goszczących u nas zespołów.
Zapraszamy od poniedziałku 24 lipca 2017 r. w godz. 11.00 – 12.30 do strefy przy Ratuszu:
24 lipca (poniedziałek) – opowieści o folklorze, zabawy ludowe dla dzieci  z udziałem zespołów, gotowanie i degustacja potraw – Białoruś
25 lipca (wtorek)  – opowieści o folklorze, zabawy ludowe dla dzieci  z udziałem zespołów, gotowanie i degustacja potraw – Czechy i Gruzja
26 lipca (środa) – opowieści o folklorze, zabawy ludowe dla dzieci  z udziałem zespołów, gotowanie i degustacja potraw – Turcja i Polska
27 lipca (czwartek) – opowieści o folklorze, zabawy ludowe dla dzieci  z udziałem zespołów,  gotowanie i degustacja potraw – Ghana i Serbia


WYSTAWA RĘKODZIEŁA
Program obejmuje także wystawy i kiermasz sztuki ludowej, podczas której wystawcy zaprezentują folkdesignerską biżuterię, ubrania, meble, dodatki do domu, zabawki. Przedsięwzięcie promuje rękodzieło i rzemiosło ludowe z pogranicza województwa lubuskiego i wielkopolskiego, a także unikalne produkty i twórców z innych części Polski.
Zapraszamy od 24 do 27 lipca 2017 r. w godz. 11.00 – 17.00 do strefy przy Ratuszu:
W tym roku zaprezentują się:
• Ewa Piechel – rękodzieło
• Pamiątki kurpiowskie i nie tylko (Warszawa) www.pamiatki.kurpiowskie.pl
• Miętowy Królik (Sulechów) www.facebook.com/mietowykrolik/
• Daruma (Zielona Góra) www.facebook.com/darumaglass/
• Paleta Kolorów (Zielona Góra) www.facebook.com/paletakolorow/
• Leśna Pakamera (Zielona Góra) www.lesnapakamera.blogspot.com
• Ino ino & Na schodku chwili (Zielona Góra) www.kasiainoino.blogspot.com
• Niezapominajka – sery


AKADEMIA ARTYSTYCZNA
Dla najmłodszych przewidziana jest również  miejsce twórczej pracy manualnej – malowanie elementów artystycznych, szklanych, filcowanie. Celem warsztatów jest przede wszystkim edukacja młodych nt. twórczości ludowej, ukazanie piękna przedmiotów wykonywanych własnoręcznie.
Zapraszamy od 24 do 27 lipca 2017 r. w godz. 12.30 – 15.30 do strefy przy Ratuszu.
24 lipca Wycinanki kurpiowskie i nie tylko
Wycinanki kurpiowskie zdobiły chaty na północnym Mazowszu po wiosennym odmalowywaniu chat. Leluje, gwiazdy – z tymi i innymi wzorami będzie można się zmierzyć podczas warsztatu. Nie tylko stworzysz kolorowe cudeńko z papieru, ale również zrelaksujesz się i zatrzymasz na chwilę w pędzącym świecie, bo wycinanki to również świetna metoda na uspokojenie.
Adresaci: dzieci od 3-4 lat.
Prowadzi: Michał Parda www.pamiatki.kurpiowskie.pl
25 lipca „Piękne Lubuskie – majsterkowanie w drewnie”
Uczestnicy tworzą płaskorzeźby lub rzeźby przedstawiające najpiękniejsze Lubuskie Zabytki Architektury. Każdy uczestnik zabierze do domu swoje wykonane dzieło. Zabawa w majsterkowanie, praca z drewnem i tkaninami.
Adresaci: Dzieci w wieku 5-12 lat razem z rodzicami.
Prowadzą: Wkręceni/ Zakręceni www.wkrecenizakreceni.pl
26 lipca Kolorowe szycie
Kreatywny warsztat szycia dla dzieci. Bohaterem będzie filc, z którego uczestnicy będą mogli samodzielnie uszyć sobie i ozdobić etui na telefon lub breloczek. Najmłodsi zrobią sobie podusie, na których namalują wymarzone, kolorowe sny.
Prowadzi: Ewa Piechel
27 lipca „WIATRAKI, królewna i inne zgubiska” – muzealna folkoloteria
Jest na mapie województwa lubuskiego miasto Wschowa… – oblicza jego królewskiej historii i bogatej tradycji odkryją uczestnicy kreatywnych warsztatów zaproponowanych przez Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Prowadzi: Magda Birut, Muzeum Ziemi Wschowskiej www.muzeum.wschowa.pl


ETNOPREZENTACJE MUZYCZNE
Wieczory natomiast to występy artystów związanych z folklorem. Zobaczymy niekonwencjonalne instrumenty, usłyszymy muzykę ludową, hybrydy muzyczne zawierające elementy folkowe. Na scenie królować będzie nowatorstwo przeplatane tradycyjnymi elementami folklorystycznymi.
Zapraszamy na koncerty od 24 do 27 lipca 2017 r. na godz. 20.00 do strefy przy Ratuszu.
24 lipca, Koncert muzyki hiszpańskiej Stanisław Jordanow  & Borja Soto
Fenomen flamenco i muzyki hiszpańskiej polega na tym, że nawet jeśli nie wszystko się w nim rozumie, to się go przeżywa. Wyraża przede wszystkim uczucia i emocje, a one zawsze są prawdziwe.
Zapraszamy do świata niepowtarzalnej, bardzo zmysłowej i esencjonalnej muzyki hiszpańskiej, która odrywa od codziennych obowiązków i pozwala zatrzymać się chociaż na chwilę i odpocząć w słonecznej, tętniącej radością, energią pachnącej pomarańczami Andaluzji.
Stanisław Jordanow: nauczyciel gry na gitarze, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Bojra Soto: Obecnie jedyny śpiewak flamenco zamieszkujący w Polsce, pochodzący ze znanej cygańskiej rodziny z Sewilli.
25 lipca, Koncert folk & rock, Zespół ze Świebodzina
„Zespół” jest grupą wokalno-teatralną działającą od 7 lat przy Publicznym Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie, a od roku również przy Fundacji Rozwoju przez Kulturę i Sztukę „Przeciw temu czasowi”. Tworzą go uczniowie, absolwenci, nauczyciele i rodzice Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie. Co roku prezentują lokalnej publiczności spektakl muzyczny, który jest efektem rocznej pracy. W tym roku był to folk rock musical „Dwa serduszka”, inspirowany muzyką, kulturą i baśniami ludowymi oraz mitologią słowiańską. Ważną rolę w spektaklu odgrywała muzyka ludowa, która na potrzeby spektaklu została zaaranżowana na nowo, w nieco mocniejszej, rockowej konwencji.
Autorem aranżacji jest jeden z członków Zespołu, Jakub Dumanowski.
26 lipca, Koncert World Music, ZOZULA i GUDA
Zozula to młody, szybko rozwijający się zespół, powstały z inicjatywy wokalistki Olgi Olejnik, która muzycznie sięga do swoich korzeni – ukraińskich ludowych pieśni. Prostota i szczerość pięknych ludowych melodii wschodnich połączona z muzyką elektroniczną nadaje im indywidualny; niepowtarzalny charakter.
Ideą zespołu jest twórcze poszukiwanie nowych brzmień, jednocześnie pamiętając o tradycji, która stanowi fundament zespołu.
Olga Olejnik – wokal, Krzysztof Gumienny – gitara elektryczna, gitara akustyczna, Stanisław Zimniewicz – cajon, udu, perkusjonalia, Roman Beta – instrumenty klawiszowe
GUDA zaprezentuje nam pieśni opowiadające o cyklu rocznym natury z uwagi na obrzędy w 4 porach roku. Pomiędzy pieśniami usłyszymy dźwięki natury i zegarów, które będą pokazywać bieg czasu.
27 lipca, Koncert World Music GYOKURO
Na początku jest emocja, to ona uwalnia dźwięk. Dźwiękiem jest też cisza, nie jest ani trochę mniej od niego ważna. Dźwięk fascynuje nas jako zjawisko samo w sobie. Za jego pomocą możemy lepiej dotrzeć do własnych emocji i opisać to, co jest dla nas nienazywalne. Muzyka to nasz sposób na wyrażanie siebie. Za jej pomocą chcielibyśmy dotrzeć do ludzkiej wyobraźni i porwać słuchacza w magiczną podróż dookoła świata.

Julia Kulpa – głos, Krzysztof Gumienny – gitary, Konrad Rogiński – instrumenty różne


 Zdjęcia z poprzednich edycji festiwalu:
Fot. Bartosz Mirosławski