Trzeci dzień festiwalu MFF Oblicza Tradycji – relacja

17 lipca 2018r. FolkoJarmark tętnił życiem. Wystawcy prezentowali dzieła: biżuterię ze szkła i witraże Marty Jędras “Daruma”, ceramikę ozdobną Dariusza Marczaka, ręcznie robione lampy, obrazy, misy wykonywane przez Ryszarda Walczaka, decupage Beaty Staszak, fotobiżuterię i biżuterię haftowaną Oli Operchał „Laxies Art.”.
Do udziału w FolkoZabawach zapraszały zespoły „Hulajniki” z Milówki (Polska) oraz Branko Radičević z Rumy (Serbia). Prowadząca zabawy, Małgorzata Wower, wspólnie z członkami zespołów opowiadała o instrumentach, strojach i tańcach gości. Najmłodsi widzowie chętnie przyłączyli się do wspólnych zabaw.
Strefa FolkoRelaksu przyciągnęła dzieci i ich opiekunów ciekawymi zajęciami z tekturografiki, które przygotowały Anna Brymora, Joanna Wojtasik, Grażyna Graszka – pracownice Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Dzieci wycinały kształty, a następnie tworzyły z nich obrazki, które kojarzyły im się z folklorem. Mali fani Teatru Ilustracji Kamishibai wysłuchali przepięknej „Bajki o złotym sercu”.
W II Koncercie Festiwalowym wzięły udział dzieci z Zespołu Regionalnego „Hulajniki” oraz młodzież z Branko Radičević (Serbia). „Hulajniki” zaprezentowały gry i zabawy dziecięce po wykopkach oraz tańce i śpiewy Beskidu Żywieckiego. Publiczności spodobały się również akrobacje, jakie wykonywali starsi chłopcy – skok przez kapelusz, laski.
Koncert zespołu z Serbii otworzyła prezentacja instrumentów muzycznych, tj. gajda czy tambur. Branko Radičević zaprezentował pieśni zalotne. Z kolei tańcem opisał nam okolice między rzeką Sawą a Dunajem oraz święto ludowe – dożynki. Isidora Živanović wykonała przepiękną pieśń pt. „Razbole se mlada Katarina” – starą, odrestaurowaną pieśń z Rumy.
Po udanym koncercie kapele obu zespołów udały się do Winiarni Bachus, by wziąć udział w Folkowym Jam Session. Po kilku próbach zespołów, muzycy obu kapel usiedli razem i wspólnie dali koncert, jakiego jeszcze nie było.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Oblicza Tradycji 2018 jest Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.