Zespoły 2018 – MACEDONIA i SERBIA

MACEDONIA

Zespół Tańca Ludowego „Bitola” z Bitola (Republika Macedonii) został utworzony w 1994 roku i od tego czasu zajmuje się działalnością kulturalno-artystyczną.
Bitola jest wyrazem dobrej woli i potrzeb obywateli w zakresie identyfikacji kulturowej. Ma status amatorskiego zespołu; nieustannie uczestniczy w życiu ponad 300 młodych dziewcząt i chłopców. Tancerze są podzielenie na trzy grupy wiekowe.

Celem zespołu jest zachowanie i prezentacja folkloru etno-macedońskiego we wszystkich jego aspektach. Elementy pieśni i tradycji tańca stanowią obfite źródło duchowej inspiracji Macedończyków od stuleci do teraźniejszości i przyszłości.

 

SERBIA

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Branko Radičević” z Rumy został założony w roku 1969.

Obecnie w zespole działa osiem aktywnych grup: sześć grup szkolnych, kapela-orkiestra. Łącznie ponad 250 artystów. Celem zespołu jest, aby młodzież poznała i pokochała bogatą kulturę i tradycje narodu oraz zaprezentowanie naszego dziedzictwa w najlepszy sposób publiczności. Wszystkie choreografie oparte są na narodowych zwyczajach, oryginalnych pieśniach i muzyce serbskiego folkloru.

„Branko Radičević” uczestniczył w międzynarodowych festiwalach m.in. na Sycylii, Krecie, Sardynii, w Bułgarii, Rumunii, Serbii.

Facebook