MFF Oblicza Tradycji 2016 - zespoły

BUŁGARIA – Balgarche

Bulgaria – BALGARCHE

Dziecięcy zespół tańca ludowego BALGARCHE powstał w roku 1974 jako grupa taneczna działająca przy szkole podstawowej. Przez wiele lat jego dyrektorem artystycznym był Nicolay Syarov. Od roku 2001 stanowisko to pełni Stanka Ivanova. Od czasu założenia, zespół brał udział w wielu pokazach w Bułgarii i za granicami kraju. Tradycyjne układy regionów Tracji zostały wzbogacone o tańce z regionów Dobrudży i zachodniej Bułgarii.

Zespół występował m.in. w Turcji, na Węgrzech, w Hiszpanii i Słowenii oraz jest członkiem Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folklorystycznego w  Sliwen.

CZARNOGÓRA – Crna Gora

Montenegro – CRNA GORA

Grupa uczestniczyła w ponad tysiącu koncertach i festiwalach folklorystycznych m.in. w Hiszpanii, Francji, Portugalii, Czechach, Holandii, Austrii, Białorusi, Bułgarii, Macedonii, Grecji, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Albanii, Słowacji, Rumunii i Turcji.

Zespół CRNA GORA otrzymuje ważne nagrody krajowe i międzynarodowe. Są oni pierwszym zespołem, który zajął pierwsze miejsce na międzynarodowym festiwalu tańców z Czarnogóry.

Dyrektorem artystycznym i dyrektorem zespołu jest licencjonowany choreograf Sreten Kaluđerović.

INDIE - Gujarat Art Academy

India – GUJARAT ART ACADEMY

Organizacja Gujarat Art Academy od ponad 25 lat przyczynia się do rozwoju kulturalnego regionu. Teatr inspirowany folklorem (bhawai) oraz tańce ludowe (ras garba) to jego dwa główne trzony. Członkowie zespołu mają możliwość uczyć się tańca od najlepszych choreografów w kraju. Widowiskowe przedstawienia, kolorowe stroje tancerek, tradycja przekazywana na żywo. Zespół występował na festiwalach w Czechach, Hiszpanii, Kenii, Niemczech, Polsce, Portugalii i Włoszech.

INDONEZJA – SMP Labschool Kebayoran Jakarta

Zespół został założony w 1968 roku. Członkowie grupy rozwijają swoje talenty i pasje oraz utrzymują tradycje indonezyjskie. Na szczególną uwagę zasługują tańce tradycyjne, m.in. z regionu Aceh, wyspy Sumatra, a także stolicy Indonezji – Dżakarty. W każdym przedstawieniu można zobaczyć barwne stroje, ciekawe, niespotykane instrumenty, historię w każdym tańcu. Zespół uświetnia swoimi występami wiele państwowych i nieoficjalnych spotkań. Brał także udział w festiwalach folkloru w Grecji (Kamena Vurla), Hiszpanii (Villablanca), Korei, Polsce (Gorzów Wlkp., Świdnica) i Turcji (Bodrum).

POLSKA – Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka

Zespół "Łastiwoczka" powstał w 2001 roku. Początkowo działał jako dziecięca grupa śpiewacza, kultywująca tradycję przodków. W 2006 roku podjęto decyzję o przekształceniu grupy w Zespół Pieśni i Tańca "Łastiwoczka" i opracowano choreografię tańców, które zawierają elementy kroków i układów tańczonych przez Łemków. W swoim repertuarze" Łastiwoczka" prezentuje tańce ze wschodniej, jak i zachodniej Łemkowszczyzny, ukazując wpływy tradycji i kultury ukraińskiej, słowackiej, węgierskiej, jak i polskiej. Pieśni Łemków to skarbnica melodii przyśpiewek, ballad, śpiewów obrzędowych. Stroje to oryginalne łemkowskie gorsety, wyszywane bluzki i zapaski. Zespół opracował obrzęd "Łemkowskich oczepin" i w lutym 2016 roku otrzymał certyfikat CIOFF.

SŁOWACJA – Jurosik
Slovakia – JUROSIK

Zespół folklorystyczny JUROŠIK został założony w 2006 r. w miejscowości Michalovce (stolicy regionu Zemplin).

JUROŠIK składa się z trzech sekcji: tańca, żeńskiego śpiewu i musicalu. Grupa liczy 50 członków w wieku 15 – 25 lat. Zespół wykonuje tradycyjne choreografie z regionów Šariš, Zemplín, Myjava and Spiš. W jego repertuarze znajdziemy: m.in. krucena, liryczny powolny taniec pary ze śpiewem (regionu Šariš) i čardáš, najbardziej temperamentny słowacki folklor taneczny. Choć JUROŠIK jest młodą grupą, rocznie gra 30 spektakli. Zespół występował m.in. w Macedonii, we Włoszech, na Cyprze.

UKRAINA – Volynyanochka
Ukraine – VOLYNJANOCHKA

Zespół VOLYNYANOCHKA został założony w roku 1986 w Łucku na terenie Wołynia (Volyn). Tworzą go grupy dziecięce i młodzieżowe. Każda ma swój własny program artystyczny. Zespół rozwija tradycje swojego terenu, a bogaty repertuar tworzony jest na podstawie zabaw ludowych, zwyczajów, obrzędów. W swoich choreografiach artyści używają również atrybuty, które wzmacniają autentyczność. Zespół został doceniony na wielu festiwalach w Europie i Azji, a także jest członkiem ukraińskiej sekcji CIOFF

POLSKA – Lubuski Zespół Pieśni i Tańca
POLAND Lubuski Zespół Pieśni i Tańca

Założony w 1953r. w Nowej Soli. Od 1957r. działa w Zielonej Górze edukując i wychowując kolejne pokolenia miłośników tradycyjnego tańca i śpiewu. Jest zespołem wielopokoleniowym. Obecnie złożony jest z dwóch grup dziecięcych, grupy dorosłej oraz grupy śpiewaczej.

W tegorocznej edycji festiwalu "Lubuski" zaprezentuje m.in. program pt.: „Przebierańce”.

Program nawiązuje do tradycji zapustnych i zwyczaju chodzenia przebierańców po wsi.

Podczas radosnej  dziecięcej zabawy, w której dominują tańce i śpiewy dąbrowieckie pojawia się kontekst odnoszący się do oglądanego niegdyś prawdziwego pochodu zapustnych Maszkarów. Dzieci postanawiają zabawić się w przebierańców…

Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu jest Aniela Anna Sidło.