MFF Oblicza Tradycji 2017 - zespoły

BIAŁORUŚ – Gamanina

Białoruś/Belarus

Zespół folklorystyczny „Gamanina” został założony w 1991 r. Założycielem i dyrektorem zespołu jest Natalya Sazanovich.

Zespół reprezentują studenci, absolwenci i nauczyciele Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki (BSUIR). Choć każdy z nich na co dzień zajmuje się nanotechnologią, programowaniem czy  ekonomią, łączy ich wspólna pasja – zamiłowanie do folkloru.

Repertuar bazuje na tańcach i pieśniach ludowych, które dotychczas zachowały się na Białorusi w swej surowej formie.

Główna część kostiumów to rekonstrukcja tradycyjnych kostiumów z różnych regionów Białorusi, przygotowana przez białoruskich ekspertów. Niektórzy członkowie samodzielnie szyją swoje kostiumy, inni mają bezcenne kostiumy po przodkach.

Zespół "Gamanina" koncertuje zarówno na Białorusi jak i za granicą, uczestniczy w programach telewizyjnych, koncertach charytatywnych i imprezach. Grupa wzięła udział w międzynarodowych festiwalach folkloru w Polsce, Rosji, Finlandii, na Litwie.

CZECHY – Ostravička

Czechy/The Czech Republic

Ten czeski zespół folklorystyczny funkcjonuje w mieście Frydek-Mistek od 35 lat. Skupia się na zachowaniu od zapomnienia tradycji tego regionu. Czyni to poprzez prezentację tradycji podczas wielu ludowych przedstawień w Czechach jak i za granicą. Prezentuje folklor typowy dla regionu Lachów, Śląska Cieszyńskiego oraz pogranicza Moraw i Śląska.

W czasie występów przed publicznością członkowie zespołu “OSTRAVIČKA” prezentują się w strojach charakterystycznych dla regionu Lachów i Frydek. Obecnie do zespołu uczęszcza 80 dzieci, które pracują w 3 oddzielnych grupach tanecznych – przydzielonych według wieku – oraz 3 zespołach cymbalistów.

Zespół folklorystyczny zaprezentował ponad tysiąc różnych aranżacji od momentu jego powstania. Do tej pory grupa wystąpiła w 20 państwach europejskich oraz Turcji, Maroku, Brazylii, Meksyku, Tajwanie, Chinach.

“OSTRAVIČKA” jest głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w mieście Frydek-Mistek (CIOFF/IOV Frydek-Mistek).

Dyrektorem artystycznym grupy oraz głównym choreografem zespołu jest Mgr. Marie Nováková.

GHANA – Ghana Junior All Stars

Ghana

Zespół „Ghana Junior All Stars” został utworzony w 1996r. Grupę tworzą akrobaci, bębniarze, tancerze i muzycy. Każdy występ to prezentacja dźwięków i ruchów tradycyjnych dla kultury Afryki. Tancerze prezentują się w bardzo widowiskowych, kolorowych kostiumach. Za wiarygodność swoich występów i szacunek do tradycji zespół został nazwany najlepszym młodzieżowych zespołem w Accra, stolicy Ghany.

„Ghana Junior All Stars” występuje na festiwalach, uroczystościach pogrzebowych, urodzinach i in.  prezentowali się m.in w Holandii.

GRUZJA – Khorumi

Gruzja/Georgia

Zespół "Khorumi" został założony w 2002 roku pod patronatem Prezydenta Gruzji Mikheila Saakaszwili i przewodniczącego rządu adjarskiego Levana Varshalomidze. Dyrektorem artystycznym jest ceniony tancerz, Temuri Bibileishvili.

Początkowo „Khorumi” pełniło funkcję centrum edukacyjnego, zachowując i prezentując gruziński tradycyjny taniec. Z czasem zespół stał się czołowym zespołem tanecznym na swoim ojczystym terenie i został wybrany przez rząd Gruzji, aby służyć jako ambasador kultury prezentujący tradycyjne tańce gruzińskie na całym świecie. Ponadto, w 2009 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status Adżarskiego Państwowego Zespołu Tańca KHORUMI.

Zespół występował we Włoszech, Austrii, Polsce, na Węgrzech, w Belgii, Chinach, Turcji, Bułgarii, na Łotwie, Ukrainie, w Niemczech. Zdobywca wielu nagród na festiwalach i konkursach.

POLSKA – ZPiT Kurpie Zielone

Polska/ Poland - Kurpie Zielone

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” rozpoczął swoją działalność w 1953 r. z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Od tego czasu przybliża widzom bogactwo polskiego folkloru. Wielokrotnie brał udział w najważniejszych uroczystościach, festiwalach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych w kraju i za granicą, a na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Odwiedził 23 kraje (m.in. Turcję, Katar, Grecję, Serbię, Hawaje, Białoruś czy Rumunię), koncertując zarówno w małych miejscowościach, jak i na wielkich estradach.

Koncerty zespołu „Kurpie Zielone” to spektakle pełne temperamentu i kolorów.

Przez wiele lat sztandarowy repertuar ZPiT Kurpie Zielone tworzył choreograf zespołu Wiesław Dąbrowski. Zespół prezentował zarówno tańce narodowe, jak i pieśni z kilku regionów Polski w formie scenicznych opracowań m.in. tańce z okolic Łowicza, tańce góralskie, tańce pasterskie Kurpiów.

Zespół stale się rozwija, nie zapominając o tradycji. Od 2016 roku przygotowuje nowy program artystyczny, pracując pod okiem choreografa – Mariusza Żwierko.

POLSKA – Mały Haśnik

Polska/Poland - Mały Haśnik

Dziecięcy Zespół Regionalny „Mały Haśnik” został założony jesienią 1998 roku. W jego skład wchodzi ok. 70 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum ze wsi Żabnica położonej w powiecie żywieckim. Kierownictwo zespołu przywiązuje szczególną wagę do pielęgnowania spuścizny ludowej, starając się zachować autentyczność stroju góralskiego oraz wykonywanych tańców, pieśni i zwyczajów. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe dziecięce zabawy, gry i bogaty repertuar śpiewu i tańców regionu (obyrtka, koło, koń, siustany i hajduk).

Zespół występuje na licznych imprezach folklorystycznych i ogólnokulturalnych w kraju oraz brał udział w międzynarodowych festiwalach m.in. na Litwie, w Czechach, Bułgarii, Austrii, Macedonii, Chorwacja, Grecji. Od kilku lat zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych CIOFF. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Grażyna Feil.

SERBIA – Mladost Futog

Serbia

Centrum Informacji i Kultury  oraz Zespół Pieśni i Tańca „MLADOST FUTOG” został założony w 1974 roku.  Koncertuje w kraju oraz poza granicami. Jest zwycięzcą festiwalu „Zlatni opanak”, który odbywa się w Bułgarii, mieście Dupnica. Zespół kultywuje tradycje oraz dziedzictwo kulturowe kraju. Artyści wykonują autentyczne tańce i pieśni w tradycyjnych strojach. Występowali m.in. na Ukrainie, Słowacji, w Bułgarii, Słowenii.

W skład zespołu pieśni i tańca „Mladost Futog” wchodzi również grupa dziecięca, która może pochwalić się nagrodami oraz grupa śpiewacza i orkiestra smyczkowa.

Centrum Informacji i Kultury wraz z zespołem co roku w październiku organizuje Festiwal stroju narodowego BISERNA GRANA.

TURCJA - Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu

Turcja/Turkey

Stowarzyszenie Sarıyer Municipality Folk Dance Society (YURDUM) powstało w roku 1988 i od tamtej pory prowadzi badania dotyczące tańca ludowego i muzyki folkowej. Wśród badań znajdują się również studia na temat tradycyjnych strojów.

Tancerze, którzy zawitają do Zielonej Góry, są wybrani spośród 350 osób, które uczęszczają na lekcje. Zespół osiąga sukcesy w krajowych jak i międzynarodowych konkursach i festiwalach,. Brał on udział w ponad 20 międzynarodowych festiwalach m.in w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Polsce, Niemczech, na Węgrzech. Choreografie skupiają się głównie wokół tańców regionu Anatolia.

POLSKA Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa

Host of the festival
Polska/Poland - Lubuski ZPiT

Gospodarz festiwalu. Założony w 1953 r. w Nowej Soli. Od 60 lat działa w Zielonej Górze.

Zaprezentuje m.in. nowy program artystyczny oparty na folklorze Ziemi Kujawskiej. Widowisko pt.: „Wołowe wesele” przedstawia fragment zwyczaju znanego na Kujawach jako „Król Pasterzy” i stanowi dowcipną opowieść o zabawach ludu wiejskiego. W festiwalu wezmą udział wszyscy członkowie zespołu w wieku od 5 do 87 lat.

Kierownik artystyczny, choreograf – Aniela Anna Sidło; kierownik muzyczny, przygotowanie grupy śpiewaczej – Grzegorz Łukasiewicz; instruktorzy tańca – Michał Kiszowara, Marta Chudy, Klaudia Kotlarska; przygotowanie wokalne grup tanecznych – Lidia Remblewska-Drozdek; przygotowanie kostiumów – Teresa Gradzik.