MFF Oblicza Tradycji 2018 - zespoły

BUŁGARIA - Zlatna Trakia

Zespół „Zlatna Trakia” z Haskovo został założony w 1992 roku. Głównym dyrektorem artystycznym i choreografem zespołu od założenia jest Pani Zlatka Timonova, absolwentka Akademii Muzycznej, Tańca i Teatru w Plovdiv. „Zlatna Trakia” popularyzuje bogactwo bułgarskiego folkloru w Bułgarii a także zagranicą. W repertuarze znajdują się pieśni, tańce i tradycje ze wszystkich regionów Bułgarii. Wiek tancerzy w zespole waha się od 6 do 30 lat. Zespół brał udział w wielu bułgarskich i zagranicznych festiwalach. Posiada on kolekcję dyplomów i nagród. Przedstawił wielkie tańce bułgarskie na Cyprze, w Rumunii, Grecji, Turcji, we Włoszech i w in.

MACEDONIA - Bitola

Zespół Tańca Ludowego „Bitola” z Bitola (Republika Macedonii) został utworzony w 1994 roku i od tego czasu zajmuje się działalnością kulturalno-artystyczną.
Bitola jest wyrazem dobrej woli i potrzeb obywateli w zakresie identyfikacji kulturowej. Ma status amatorskiego zespołu; nieustannie uczestniczy w życiu ponad 300 młodych dziewcząt i chłopców. Tancerze są podzielenie na trzy grupy wiekowe.

Celem zespołu jest zachowanie i prezentacja folkloru etno-macedońskiego we wszystkich jego aspektach. Elementy pieśni i tradycji tańca stanowią obfite źródło duchowej inspiracji Macedończyków od stuleci do teraźniejszości i przyszłości.

POLSKA - Hulajniki

Zespół Regionalny „Hulajniki” powstał w 1999r. Kierownikiem zespołu jest Wanda Cojda-Potasiak. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z gwary górali żywieckich, gdzie „hulajnik” to młody pasterz lubiący się bawić. Zespół przekształcił się z typowo dziecięcego, na wielopokoleniowy Zespół Regionalny. W swoim repertuarze zespół posiada dziecięce zabawy, wiązanki pieśni i tańców góralskich oraz, kolędy i pastorałki charakterystyczne dla Żywiecczyzny. „Hulajniki” koncertują w na festiwalach w Polsce i na świecie.  Do ich najważniejszych osiągnięć należy m.in.: Nagroda za Wartości Artystyczne Programu na Festiwalach w Chorwacji, Włoszech, Macedonii.

SERBIA - Branko Radičević

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Branko Radičević” z Rumy został założony w roku 1969.

Obecnie w zespole działa osiem aktywnych grup: sześć grup szkolnych, kapela-orkiestra. Łącznie ponad 250 artystów. Celem zespołu jest, aby młodzież poznała i pokochała bogatą kulturę i tradycje narodu oraz zaprezentowanie naszego dziedzictwa w najlepszy sposób publiczności. Wszystkie choreografie oparte są na narodowych zwyczajach, oryginalnych pieśniach i muzyce serbskiego folkloru.

„Branko Radičević” uczestniczył w międzynarodowych festiwalach m.in. na Sycylii, Krecie, Sardynii, w Bułgarii, Rumunii, Serbii.